2017-11-24 - Černý pátek

24. 11. 2017

V říjnu 1929 krachla newyorská burza. Největší propad byl v (Černé) úterý, oficiálně byl ale krach oznámen až v (Černý) čtvrtek. A v následující den, v pátek, se projevil dopad krachu nejen na území celých Spojených států amerických, ale i v Evropě. A začal se nazývat Black Friday, Černý pátek.

O čtvrtém listopadovém čtvrtku se ve Spojených státech slaví Den díkůvzdání. Den po něm je pak přeneseně označován Černým pátkem. Tento černý pátek je obrovská akce prodejců, kteří v tento den nabízejí velké slevy na své zboží. V USA jsou zcela běžné i 80% slevy.

Tlak na obchodníky i zákazníky je obrovský. V USA to došlo tak daleko, že lidé si berou na Černý pátek volno, nocují před vybraným obchodem a ráno jsou schopni se poprat o těch několik kousků zboží, které najdou na prodejně. Obchodníci na to reagují prodlouženou otvírací dobou a jinými opatřeními.

Do České republiky se Černý pátek dostal zřejmě přes Apple. Výše amerických slev ale u nás dosahována není.

No a já nevím, jak se k tomu vlastně postavit…

Já jako zákazník…

Jako zákazník slevy pochopitelně vítám. Logicky, čím větší, tím lepší. V českém podání je to spíš smutná podívaná. Slevy ve výši 5 nebo 10 % mi, upřímně řečeno, přijdou spíš směšné.

Na Black Friday bych si tedy logicky nechala plánované nákupy větších věcí v obchodech, o kterých předem vím, že slevy budou nabízet.

Já jako ekolog nebo co vlastně…

Nejsem odborník, ale i z pohledu zákazníka si dokážu odvodit historii prodávaného zboží. Opravte mě prosím, jestli se pletu, ale takové tričko, které se v obchodě prodává za běžnou cenu 99 Kč, bude vyrobeno z nějaké snad v lepším případě jen nekvalitní chemické bavlny, ušita mizerně pracujícím, doufejme, že alespoň dospělým, zaměstnancem. Výrobní náklady si netroufám odhadnout, ale když k nějaké vágní částce přičtu výrobní náklady a náklady na logistiku, za kolik nakoupí prodejce? A když si pak může dovolit dát na zboží slevu až bláznivých 80 % a předpokládáme, že na tom vyloženě neprodělá, jaká je asi marže prodejce? Předpokládám správně, že prodejci tímto způsobem vykořisťují možná výrobce, určitě ale pracovníky? Nepřijde mi, že ta sleva je na úkor nebohých prodejců, takže se tím „jen“ vykořisťují ti, co jsou na úplně opačném konci toho řetězce.

Další stránkou věci určitě je, že slevy nejsou reálné, ale vypočítané z přehnaných cen. Zatímco na internetu je výrobek běžně k dostání třeba za 100 Kč, je to i cena, za kterou se výrobek prodává i po té obrovské slevě.

A další negativní dopady? Třeba že lidi nakupují i to, co vůbec nepotřebují. Přetížené eshopy už jsou vlastně maličkostí.

Z Černého pátku se pak stává docela fraška a ten tlak, který je normálně vyvíjen zřejmě jen na výrobce, je najednou namířen všemi směry. Davové šílenství v obchodech způsobuje škody na majetku prodejen a občas i na zdraví, takže prodejci, aby se počty zákazníků víc rozložily do otevírací doby, otevírají klidně už o půlnoci. Jestli to pomůže je otázka... E-shopy, které většinou nenabízejí tak obrovské slevy, pak mají vlastně černý celý týden, začínají klidně už v pondělí. Ale jen někteří. A těm, kteří drží jen Černý pátek nebo tuto marketingovou akci úplně ignorují, pak prý volají rozezlení zákazníci, že už je středa a kde jako jsou ty slevy...

A já nevím…

A, jak jsem psala, já nevím, jak se k tomu vlastně postavit… Neshodují se vlastně ani majitelé e-shopů. Mnozí se zapojují, byť často jen symbolicky. Jiní proti Černému pátku „protestují“ třeba tím, že tržbu odevzdávají na charitu.