Šerák

Šerák je jednou z dominant Hrubého Jeseníku a dosahuje výšky 1.350,8 metru. Šerák je součástí hlavního hřbetu Hrubého Jeseníku a je jeho dvanáctým nejvyšším vrcholem. Zároveň je však nejsevernějším tisícovkovým vrcholem Hrubého Jeseníku. Patří do celku nazývaného Keprnická hornatina.
Na vrcholu je k vidění šedá keprnická rula a na svazích takzvaný svor s velkými krystaly staurolitu. Vrcholek hory je porostlý uměle vysazenou borovicí klečí a v horních částech svahů se nachází pralesovitá horská smrčina.
Roku 1903 byla vyhlášena nejstarší rezervace na Moravě nazvaná Národní přírodní rezer-vace Šerák – Keprník. Její rozloha je 800 hektarů a zahrnuje kromě Šeráku a Keprníku také vrch Vozka. O její vyhlášení se postaral botanik Laus a lesmistr Wiehl, zřídit ji však nechal kníže Jan II. z Lichtenštejna. V rezervaci je k vidění mnoho chráněných rostlin. Jmenujme například jalovec obecný nízký, lýkovec jedovatý, oměj šalamounek, plavuň pučivou, violku dvoukvětou nebo žlutou sudetskou či zvonek okrouhlolistý sudetský. Z chráněných zvířat je k vidění jeřábek lesní, linduška horská, rys ostrovid, tetřev hlušec nebo tetřívek obecný.
Již v roce 1888 byla na vrcholu Šeráku Moravskoslezským sudetským horským spolkem postavena v nadmořské výšce 1.330 metrů srubová chata s věžičkou. Dne 28. července 1888 byla Chata Jiřího slavnostně otevřena. Byla pojmenována majitele pozemku vratislavského biskupa a kardinála Jiřího Koppa. Již v únoru roku 1893 však dřevěná chata vyhořela. V témže roce zahájil německý turistický spolek výstavbu nové kamenné chaty. V roce 1926 byla rozšířena a od té doby se v nezměněné podobě zachovala dodnes. Chata nabízí jednak možnost občerstvení, tak ubytování. Nachází se zde dvou až osmilůžkové pokoje. V blízkosti chaty se nachází meteorologická stanice a na vrcholu hory geodetický bod.
Vrch Šeráku je nejpohodlněji přístupný lanovkou z osady Ramzová. Zde byla roku 1972 zahájena stavba dvouúsekové sedačkové lanovky na vrch Černava a odtud dále na Šerák. Lanovka byla do provozu uvedena až v roce 1976. Dolní stanice této jednosedačkové lanovky začínala v nadmořské výšce 782 metrů a po 1.347 metrech končila ve výšce 1.058 metrů. Technologie lanovky byla zastaralá již v době výstavby, přesto byla stejná jednosedačková lanovka postavena ještě ve druhém úseku z Čerňavy na Šerák. Její stavba byla zahájena roku 1978 a dokončena až v roce 1981. Lanovka je dlouhá 1.852 metrů. Její dolní stanice je umístěna na Čerňavě ve výšce 1.058 metrů a končí na Šeráku ve výšce 1.332 metrů. Tyto dvě lanovky však i přes své stáří položily základ kvalitnímu lyžařskému areálu. Roku 1987 byla provedena rekonstrukce dolního úseku lanovky a roku 1996 byla zahájena náhrada novou lanovkou. Tato dvousedačková lanovka byla přivezena z italských Dolomit. Do provozu byla uvedena roku 2002. Kromě dvou lanovek nabízí středisko rozléhající se na svazích Šeráku také 4 vleky, 2 černé, 3 červené a 2 modré sjezdovky v celkové délce 8,6 kilometru a noční lyžování.
Z Ramzové vede na Šerák červená turistická stezka, která odtud pokračuje na 2 kilometry vzdálený vrch Keprník vysoký 1.423 metrů a pokračuje na Červenou horu do výšky 1.337 metrů. Mezi těmito vrcholy je možné si trošičku zajít a zdolat vrchol Vozky, jehož nadmořská výška je 1.377 metrů. Z Červené hory pokračuje červená značka na Červenohorské sedlo a dále přes chatu Švýcárnu až na 1.491 metrů vysoký Praděd a odtud dále třeba až do Rýmařova. Červenou turistickou stezku kopíruje mezi Šerákem a Červenohorským sedlem naučná stezka.
Z vrcholu Šeráku je skvělý výhled na blízké město Jeseník i přilehlé okolí. Skvělý výhled není však pouze na Jesenicko, ale také na Staroměstsko včetně Králického Sněžníku a na Rychlebské hory.