USA - Carnegie Hall
Carnegie Hall je koncerní síň na Středním Manhattanu v New York City. Zabírá část bloku východně od Sedmé avenue mezi 56. a 57. ulicí.Stavba haly byla zahájena roku 1890 filantropem Andrewem Carnegiem. Byla to jedna z posledních velkých staveb v New York City postavených bez použití ocelové konstrukce. Budova byla postavena z cihel a pískovce v italském renesančním slohu Williamem Tuthillem. Budova se začala používat již v dubnu 1891, ale oficiálně byla otevřena koncertem, který vedl Walter Damrosh a skladatel Petr Iljič Čajkovskij dne 5. května 1891. Budova byla původně známá jako Music Hall a na Carnegie Hall byla přejmenována až roku 1893. Dne 16. prosince 1893 se v Carnegie Hall konala premiéra Dvořákovy 9. symfonie Z nového světa. V letech 1893 – 1896 probíhaly ještě další drobné úpravy stavby.
Carnegieho rodina vlastnila halu až do roku 1925, kdy ji vdova po Carnegiem prodala Robertu E. Simonovi. Ten v roce 1935 zemřel a koncertní síň převzal ji jeho syn Robert E. Simon Jr. Uprostřed 50. let 20. století nabídnul Carnegie Hall k prodeji Newyorské filharmonii, která si každým rokem většinu haly předplácela. New York City však nemohlo podporovat dva koncertní sály a Simon byl přinucen nabídnout budovu k prodeji. Nakonec však město za 5 milionů dolarů od Simona koncertní sál zakoupilo. Roku 1964 byla Carnegie Hall jmenovaná národní kulturní památkou. V roce 1983 a 2003 byla provedena rekonstrukce budovy.
V Carnegie Hall se nachází tři koncertní sály. Největším sálem je Main Hall (Hlavní sál), který se nazývá také Isaac Stern Auditorium. Byla pojmenována v roce 1997 po houslistovi Isaacu Sternovi. Tato koncertní síň má pět podlaží a je tak vysoká, že návštěvníci mající lístky na horní balkóny musí vystoupat po 105 schodech. V síni se celkem nachází 2.804 sedadel. Předsálí je vyzdobeno podepsanými portréty největších umělců klasické hudby.
Druhou koncertní síní je dřívější Recital Hall (Přednesový sál), nyní pojmenovaný Zankel Hall. Tento sál byl pojmenován po Judy a Arturovi Zankelových a v dubnu roku 1891 byl jako první sál zpřístupněn veřejnosti. Roku 1896 proběhly menší stavební úpravy síň byla přejmenována na Carnegie Lyceum. Poté byla roku 1898 pronajata American Academy of Dramatic Arts (Americké akademii divadelního umění). Okolo roku 1959 se místnost přeměnila na kino a jako koncertní sál začala být využívána opět až v roce 1997. Poté byla nově zrekonstruována a pro veřejnost znovu otevřena v září 2003. Nachází se zde celkem 599 sedadel.
Nejmenším sálem je Weil Recitál Hall. Tato koncertní síň je používána od roku 1891. Původně se nazývala Chamber Music Hall (Sál komorní hudby) a o něco později také Charnegie Chamber Music Hall. Koncem 40. let 20. století bylo jméno sálu změněno na Carnegie Recital Hall a až roku 1986 byl sál pojmenován po předsedovi Carnegie Hall Sanfordu I. Weillovi a jeho ženě Joan na Weill Recital Hall. V tomto koncertním sále se nachází 268 sedadel.
Carnegieho síň pořádá okolo 100 představení každou sezonu. Vystoupit v této světoznámé koncertní síni je snem každého známého interpreta.
