Argentina-Brazílie - Iguazú-Iguaçu
Vodopády Iguazú či Iguaçu je systém vodopádů ležící na řece Iguaçu/Iguazú v Jižní Americe, na hranicích mezi Argentinou a Brazílií, v argentinské provincii Misioners a brazilském státě Paraná, nedaleko hranice s Paraguayí. Asi 80 % vodopádů leží na území Argentiny, zbylých 20 % na území Brazílie. Název pochází od domorodého guaranského pojmenování y guasu, což znamená „velká voda“. V Argentině se jim říká Iguazú, v Brazílii Iguaçu a v Paraguayi Iguassu, celým jménem španělsky (tj. v Argentině) Cataratas del Iguazú a portugalsky (tj. v Brazílii) Cataratas do Iguaçu.
Vodopády vznikly před 150 milióny let na okraji Brazilské vysočiny, který je tvořen mocným lávovým zlomem. Před asi 10.000 lety byla oblast osídlena lovci a sběrači kultury Eldoradense. Okolo roku 1000 bylo původní obyvatelstvo vyhnáno lidmi kmene Guaraní.
V 16. století přišli do oblasti španělští a portugalští osadníci. Prvním Evropanem, který vodopády navštívil, byl roku 1541 nebo 1542 don Alvar Núñez známý jako Cabeza de Vaca. V roce 1609 sem přišli jezuitští misionáři.
Roku 1934 byl na argentinské straně vodopádů vyhlášen národní park Parque Nacional Iguazú o rozloze asi 550 kilometrů čtverečních. Dne 10. ledna 1939 byl vyhlášen také brazilský Parque Nacional do Iguaçu o rozloze 1.700 kilometrů čtverečních a délce 420 kilometrů. Argentinský Parque Nacional Iguazú byl roku 1984 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, 17. listopadu 1986 na něj byl zapsán i brazilský Parque Nacional do Iguaçu. Ten byl v letech 1999 – 2001 evidován i jako ohrožený.
Řeka Iguaçu/Iguazú je na území parku široká asi 1,5 kilometru, hodně se klikatí, před vodopády se stáčí k jihu a ihned poté k severu, čímž vytváří velkou zákrutu ve tvaru U. Je zde široká až 4 kilometry a hrana vodopádů je dlouhá asi 2,7 kilometru, takže jde o největší systém vodopádů na světě. Výška vodopádů je 70 – 90 metrů, průměrně asi 82 metrů. Průtok v období dešťů je asi 6.500 metrů krychlových za sekundu, v období sucha pak asi jen 300 m3/s. Průměrný průtok je asi 1.400 m3/s. Nachází se zde asi 270 samostatných vodopádů, ale jsou známy případy, kdy bylo vody tolik, že šlo v podstatě o jeden velký vodopád, v období sucha se počet vodopádů redukuje až na 150, jednou za mnoho let se dokonce stává, že vodopády téměř zcela vyschnou. Asi 18 kilometrů za vodopády se řeka Iguaçu/Iguazú vlévá do řeky Paraná.
Největším vodopádem je Garganta del Diablo, tedy Ďáblův chřtán, jinak také Ďáblovo hrdlo, Ďáblův jícen či Ďáblova ústa. Místní indiáni věřili, že na jeho dně je vstup do pekla. Vodopád má tvar písmene U a voda do něj přepadává ze tří stran. S ohledem na množství průtoku vody za sekundu je největším vodopádem na světě. Je dostupný po lávce z argentinské strany nebo z břehu z brazilské strany.
Klima je zde vlhké subtropické, zimní teploty 11 – 23 °C, letní 20 – 32 °C, průměrné roční srážky asi 1.800 mm jsou umocňované i vlhkem, které vytvářejí samotné vodopády. Okolí vodopádů je tvořeno bujným pralesem, roste zde okolo 2.000 rostlin, žije zde obrovské množství hmyzu včetně pestrobarevných tropických motýlů, asi 450 druhů ptáků a 80 druhů savců. Je možné zde spatřit například tukana, kajmana, vydru, nosála, jihoamerického tapíra, mravenečníka, ocelota či jaguára.
Vodopády i jejich okolí je chráněno oběma národními parky, které mají celkovou rozlohu 2.250 kilometrů čtverečních. Parky a vodopády jsou dobře dostupné z argentinského města Puerto Iguazú či brazilského Foz do Iguaçu. V parcích se nachází veškerá potřebná infrastruktura – v každém parku je jeden hotel, v obou parcích jsou restaurace, obchody se suvenýry, spousta chodníčků a vyhlídek. Dopravu ke vzdáleným místům přímo v parcích zajišťuje v Argentině vláček, v Brazílii autobus. Na argentinské straně je vodopádů více, ale chodníky vedou převážně po horní hraně vodopádů a lze se dostat až k horní hraně Ďáblova chřtánu. Na území Brazílie je vodopádů méně, ale z chodníků a vyhlídek je lepší výhled na protější vodopády a lze se odtud dostat do bezprostřední blízkosti okraje Ďáblova chřtánu a po chodníčku přímo nad řeku pod vodopády. Zájemci mohou využít i další aktivity, jako je let helikoptérou nad vodopády nebo plavba rychlým člunem přímo pod vodopády.