Bolívie - Isla del Sol

Isla del Sol, tedy Ostrov slunce, je jeden z ostrovů na jezeře Titicaca. Leží v bolívijské části jezera v departmentu La Paz. Je jedním z největších a určitě nejznámějším ostrovem na jezeře. Je považován za místo, kde se dle legendy zrodilo slunce, první Inka a odkud pochází i bůh Virakoča, jinak též Virachoca a kečuánsky Wiraqucha.

Ostrov je dostupný lodí z bolívijského městečka Copacabana. Jeho nejvyšší bod leží ve výšce 4.030 metrů nad mořem. Ostrov je skalnatý a kopcovitý, svahy jsou porostlé eukalypty i kaktusy. Je trvale obydlený a nachází se zde několik vesnic, z nichž největší jsou Ch'allapampa a Yumani. Žije zde asi 3.000 obyvatel, respektive 800 rodin sdružených do tří autonomních komunit, z nichž každá má asi 1.000 obyvatel. Obyvatelé se věnují převážně zemědělství, rybaření a turismu.

Archeologické vykopávky odhalily, že ostrov byl osídlen již ve 3. století před naším letopočtem, trvale osídlen je přibližně od roku 2200 před naším letopočtem. Ačkoli hladina jezera Titicaca byla tehdy asi o 85 metrů níže, neexistovala na dnešní ostrov pozemní cesta.

První Inka Manco Cápac, kečuánsky Manqu Qhapaq, který byl synem andského boha slunce Inti, objevil v 15. století skálu nazvanou Titi Qala, kde podle legendy lidé spatřili slunce. Na tomto místě pak Inkové postavili chrám. Na konci 15. století byl za desátého Inky Túpaca Inca Yupanqui, kečuánsky Tupaq Inka Yupanki, chrám rozšířen.

V letech 1987 – 1992 proběhl pod vedením Johana Reinharda podvodní archeologický průzkum okolí ostrova. Nalezené artefakty jsou dnes k vidění v muzeu ve vesnici Ch'allapampa.

Na ostrově se nachází několik desítek různých zřícenin a zbytků staveb. Ty nejvýznamnější najdeme na nejsevernějším výběžku ostrova, kde se nachází hlavní pozůstatky kultury Tiwanaku, španělsky Tiahuanaco, především posvátná skála Titi Qala, někdy také Titi'kaka nebo Titikala. Aymarsky „titi“ znamená andská horská kočka a „qala“ znamená kámen. Titi Qala je také aymarský název celého ostrova. Nedaleko posvátné skály se nachází také kamenný labyrint Chinkana někdy nazývaný El Laberinto, rituální místo Chucaripupata, posvátný kámen Roca Sagrada nazývaný také Mesa Ceremónica, což znamená Obřadní stůl, posvátná skála Murokata, incké pohřebiště nebo Q'asa Pata, jinak též Kasa Pata či Kasapatja.

Více na jih se nachází Templo del Sol, tedy Chrám slunce. Stezka odtud klesá do městečka Ch'allapampa, jinak také Challa Pampa, kde se nachází muzeum s památkami nalezenými na ostrově a v jeho okolí.

V jižní části ostrova najdeme například ruiny chrámů Puma Punku nebo Pillkukayna, jinak též Pilco Kaima. Ve vesnici Yumani se nachází incké schody a fontána.

Napříč ostrovem ze severu na jih prochází chodník Camino Norte - Sur, tedy Severojižní cesta. Spolu s východní stezkou lemující pobřeží je označován za posvátnou stezku.

Další fotky