Peru - Pisaq

Pisaq, jinak také P’isaq, Pisac či Písac je archeologické naleziště a městečko ležící v Peru, asi 30 kilometrů severovýchodně od Cuzca, v údolí Valle Sagrado na řece Vilcanotě známé spíše jako posvátná řeka Urubamba. Leží v nadmořské výšce 2.972 metrů nad mořem a zaujímá rozlohu necelých 150 kilometrů čtverečních. Žije zde téměř 10.000 obyvatel.

K výstavbě inckých staveb v oblasti došlo pravděpodobně okolo roku 1440 za vlády devátého Inky Pachacuti Yupanqui jinak zvaného také Pachakutiq Yupanki nebo Pachacutec, snad na oslavu vítězství nad kmenem Cuyos nebo k obraně Cuzca před možnými útoky ze severu. Hlavní stavba vznikla na vrcholku jednoho z kopců. Sloužila k náboženským účelům i jako pevnost, která zřejmě měla za úkol bránit jižní vstup do údolí Sagrado a kontrolovala cestu, která spojovala inckou říši s okrajem deštného pralesa. V prudkých svazích údolí Inkové vybudovali zemědělské terasy, které jim umožnily pěstovat i plodiny, jež v této nadmořské výšce obvykle nerostou.

Na začátku 30. let 16. století pronikli do oblasti Španělé vedení Franciscem Pizarrem, kteří incké stavby vyplenili. Během 70. let 16. století pak v údolí postavili současné město.

Nejvýznamnější památkou jsou incké ruiny zvané Inca Písac ležící na severním svahu nad městem ve výšce asi 3.300 metrů nad mořem. Ruiny sestávají z několika částí – P’isaqa (Pisaqa), Intihuatana (Inti Watana), Qalla Q’asa (Q’allaqasa) a Kinchiracay. V části Intihuatana se nachází Chrám Slunce, různé fontány, koupele, oltáře a útvar sopečného původu zvaný Intihuatana sloužící k „zachytávání slunce“ a určování ročních období. Qalla Q’asa je samotná pevnost postavená na skalnatém výběžku nad údolím. V areálu se nachází také terasy, schodiště, hřbitov nebo akvadukt.

Městečko samotné je hojně navštěvované především kvůli nedělním trhům. Na hlavním náměstí se v minulosti nacházely velké stromy, které však byly zničeny při bouři v roce 2013. Na severozápadním konci městečka se nachází malý kostelík.

Fotky