Peru - Saksaywaman
Saksaywaman, jinak také Saqsaywaman, Saksawaman, Sasaywaman, Sasawaman, Saksaq Waman, česky často Sacsayhuamán, v překladu pak „Orlí hnízdo“, je pevnost ležící nad peruánským městem Cuzco, severně od něj. Nachází se v nadmořské výšce asi 3.701 metrů nad mořem.
První komplex na místě dnešní pevnosti byl postaven zejmě již okolo roku 900 kulturou Killke. Šlo pravděpodobně o komplex určený pro slavnostní účely.
Ve 13. století přišli do oblasti Inkové a Cuzco se stalo hlavním městem incké říše. Inkové věřili, že Cuzco představuje tělo posvátné pumy a komplex Saksaywaman její hlavu, takže pevnost obsadili a rozšířili.
Podle legendy plány na vybudování pevnosti zpracoval Sapa Inca Pachacuti asi v polovině 15. století a rozsáhlá přestavba pak proběhla zřejmě na přelomu 15. a 16. století za vlády jedenáctého inky Huayna Capacy, kečuánsky Wayna Qhapaqy. Pevnost byla tak rozlehlá, že sloužila jak zázemí až pro 5.000 bojovníků.
Dne 15. listopadu 1533 obsadili Cuzco španělští dobyvatelé vedení Franciscem Pizarrem. Roku 1536 se ho pokusil získat zpět manco Inca Yupanqui známý spíše jako Manco Capac II. Jako opěrný bod využíval pevnost Saksaywaman. Španělé však Cuzco udrželi a postupně pobořili všechny incké stavby včetně pevnosti Saksaywaman. Místní obyvatelé pak kameny z pevnosti využili na stavbu vlastních domů.
V roce 1983 byl Saksaywaman zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO jako součást Cuzca.
V dnešní době je komplex využíván ke kulturním účelům. Každoročně 24. června se zde koná oslava zimního slunovratu a nového roku Inti Raymi a třetí neděli v září festival Warachikuy.
Význam Saksaywamanu není dodnes zcela jasný. Nejpravděpodobnější je, že šlo o pevnost, ale podle legendy mohlo jít také o Chrám Slunce, který sloužil pro různé rituály.
Do dnešní doby se ze Saksaywamanu dochovalo rozlehlé prostranství, k němu přiléhající tři obrovské terasovité obranné hradby a základy několika různých staveb. Každá měří asi 365 metrů, ta nejdelší téměř 400 metrů. Hradby jsou 6 metrů vysoké. Vše je sestaveno z obrovských, dokonale opracovaných a přesně do sebe zapadajících kamenných bloků. Dodnes nebylo odhaleno, jak Inkové kameny přemisťovali a opracovávali. Největší kámen má totiž rozměry 5×5×4 metru a váží odhadem 130 tun.