Nový Zéland - Aoraki/Mt. Cook National Park

Aoraki/Mt. Cook National Park je národní park nacházející se na Novém Zélandu, v západní části Jižního ostrova. Zaujímá plochu 707 kilometrů čtverečních a je součástí oblasti Te Wāhipounamu, což maorsky znamená „místo zeleného kamene“, která zaujímá rozlohu 26.000 kilometrů čtverečních a nachází se na seznamu památek UNESCO. Tato oblast zahrnuje i národní parky Fiordland, Mt Aspiring a Westland.

Hory, které dnes tvoří národní park, vznikly před méně než deseti miliony let a horský masiv je tvarován dodnes.

Prvním Evropanem, který kdy spatřil horu Aoraki/MtCook, byl pravděpodobně Abel Tasman roku 1642.

V roce 1770 pojmenoval kapitán Cook Jižní Alpy.

Roku 1851 do oblasti dorazila loď HMS Acheron, jejíž kapitán Strokes pojmenoval nejvyšší horu Aoraki. V roce 1884 nechal Frank Huddleson postavit na území parku první ubytovací zařízení. V roce 1887 zde byly zřízeny rezervace, které položily základ budoucímu národnímu parku. O Vánocích roku 1894 byl uskutečněn prvovýstup na horu Aoraki/Mount Cook. Na jejím vrcholu stanuli tři horolezci – Jack Clarke, Tom Fyfe a George Graham.

V roce 1910 uskutečnila první ženský výstup na horu Aoraki /Mount Cook Freda du Faur. Pod jejím vedením v následujících letech probíhaly různé výstupy v okolí. Roku 1913 bylo ubytovací zařízení zničeno při povodních a o rok později pod lavinou na ledovci Linda zahynuli tři muži. Roku 1914 bylo otevřeno nové ubytovací zařízení. V roce 1953 bylo území původních rezervací vyhlášeno národním parkem. Ubytovna z roku 1914 stála na svém místě až do roku 1957. V roce 1961 se začaly konat vyhlídkové lety. Roku 1986 byl park zapsán na seznam UNESCO. Roku 1991 se z vrcholu hory Aoraki/Mout Cook uvolnila obrovská lavina o objemu asi 10 milionů metrů krychlových sněhu a kamení. V důsledku této laviny se hora snížila o 10 metrů z původních 3.764 metrů na 3.754 metrů. Od té doby je hora v důsledku trvalé eroze nižší o dalších 30 metrů. Od roku 1998 má hora oficiální název Aoraki/Mt Cook.

Celé území parku, z celkových 20 novozélandských vrcholů přesahujících výšku 3.000 metrů se všechny kromě jedné, Tititea/Mount Aspiring, nacházejí na území parku. Hor s výškou nad 2.000 metrů je dokonce 140. Asi 40% území parku tvoří ledovce, z nichž 72 jich je pojmenovaných.

Dominantou parku je hora Aoraki/Mount Cook, která je s výškou 3.724 metrů nad mořem nejvyšší horou Nového Zélandu. Má tři vrcholky – Low Peak, Middle Peak a High Peak. Po jejích svazích stékají dva ledovce – na západě Hooker Glacier a na východě Tasman Glacier. Právě ten udivuje svou velikostí – dosahuje šíře až 3 kilometry, tloušťky až 600 metrů a pohybuje se rychlostí 20 cm za den. Z dalších významných vrcholů jmenujme například Mt Elie de Beaumont, Mt Hicks, Mt Sefton nebo Mt Tasman.

Nejvýše položené části parku jsou trvale pokryty sněhem a ledem, v těch níže položených rostou lišejníky. Ve výšce od 1.900 do 1.300 metrů se nacházejí louky, stromy rostou jen do výšky asi 1.300 metrů. Na území parku žije nepřeberné množství živočichů, mezi nimi jediný vysokohorský papoušek kea.

Hlavní základnou pro návštěvníky je Mout Cook Village, kde se nachází informační centrum, centrum Sira Edmunda Hillaryho, kemp a hotel The Hermitage. Je výchozím bodem pro výlety do okolí za turistikou, horolezectvím či lyžováním.