Španělsko (Mallorca) - Pollenca

Pollenca je město venkovského charakteru ležící na severu španělského ostrova Mallorca. Žije zde asi 16.000 obyvatel.

V dávných římských dobách se několik kilometrů od dnešní Pollency poblíž dnešního města Alcúdia nacházelo hlavní město Pollentia.

Roku 1230 byli poraženi Maurové a kvůli lepší obraně před piráty bylo založeno město Pollenca. Bylo postaveno několik kilometrů od mořského pobřeží a pojmenováno podle hlavního města Pollentia.

Až do roku 1809 patřila Pollenca rytířskému řádu sv. Jana, který nechal ve městě postavit mnoho kamenných budov.

Důkazem maurské minulosti města jsou dnes již jen úzké křivolaké uličky v jeho centru, kde se také nachází farní kostel.

Z centra vede na jeho okraj ulice Calle de Calvari. Celou ulici tvoří nízké schody, kterých je 365, jako dní v roce. Ve skutečnosti je však tento počet odlišný. Cestu lemuje 365 cypřišů. Na vrchu se nachází poutní kostelík, který je dostupný také po silnici lemované čtrnácti zastávkami křížové cesty.

Od kostelíku je nádherný výhled. Především na protější 333 metrů vysoký vrch Puig de Maria, na kterém stojí bývalý ženský klášter Ermigta del Puig de María jinak také Mare de Déu del Puig. Klášter je dostupný po malé a velmi klikaté silnici, která začíná v jižní části města. Vyjet lze až k posledním domům, odtud je lepší pokračovat pěšky nejprve po silnici a pak po stezce, kudy chodí poutníci. Od kláštera je nádherný výhled na město.

Nejvýznamnější památkou Pollency je most Pont Roman, který je zřejmě posledním pozůstatkem římského období.

V bývalém dominikánském klášteře Santo Domingo sídlí vlastivědné muzeum Museu Municipal s expozicí archelogockých nálezů z talaiotského období a obrazárnou a ve zbylých prostorách se nachází domov důchodů. Na nádvoří se každý rok v srpnu koná mezinárodní hudební festival.

Na jaře a na podzim lze každou sobotu podniknout nádherný výlet. Je vhodné začít na severu města a vydat se po silnici do rokliny Torrent de Ternelles. Autem se však nelze dostat daleko. Dále je nutné pokračovat pěšky přes pozemky místních statkářů, kteří na ně v tento den pěším umožňují vstup. Stezka nejprve vede kaňonem Torrent de Ternelles a pak odbočuje ke zřícenině maurského hradu Castell del Reil, který stojí na útesu 500 metrů nad mořem. Jiná stezka pak vede k pobřeží Cala Castell. Trasa je dlouhá asi 13 kilometrů.

Místní obyvatelé se věnují tradičním řemeslům, především výrobě lněné látky Teixits Vicenc s jazykovým vzorem. Mnozí se zabývají uměním, proto se ve městě nachází asi deset galerií. V první polovině 20. století zde žil malíř Dionís Bennássar, který patřil ke skupině secesního malíře Hermenegilda Anglady Camarasy. Dům, ve kterém Bennássar v Pollence bydlel, je od roku 1999 muzeem, ve kterém je vystaveno jeho 240 děl.

Několik kilometrů od Pollency se nachází přístav Port de Pollenca. Přístav je zaměřen na rybářství a sport. Kotví zde mnoho luxusních plavidel. Od něj vede kolem zálivu Badia de Pollenca, který je plný windsurfařů, promenáda lemovaná piniovým hájem a apartmány, hotely, vilami a vilkami z konce 19. století. Také je zde krásná, krytá a mírně se svažující písečná pláž.

Port de Pollenca je výborný výchozí bod na túru přes kopce do dvojité písečné zátoky Cala Sant Vicenc. Je zde průzračná voda a skvělé podmínky nejen pro koupání, ale i pro potápění.

Port de Pollenca je také posledním městečkem, kterým je potřeba projet při výletu na nejsevernější výběžek ostrova Mallorca, na Cap de Formentor, kam vede skoro 20 kilometrů dlouhá serpentinová silnice.