Španělsko (Mallorca) - Valldemossa
Město Valldemossa leží na severozápadním pobřeží španělského ostrova Mallorca a je velmi dobře dostupné po silnici PM 111 z hlavního města Palma de Mallorca. Valldemossa se rozprostírá v rozlehlém údolí v nadmořské výšce 411 metrů nad mořem.
Valldemossu tvoří Horní a Dolní Město. Dolní město je postavené ze štíhlých domů na kamenných terasách a s bohatou květinovou výzdobou. Mnoho fasád domů je vyzdobeno barevnými kachlovými obrázky s výjevy ze života svaté Cataliny Tomás, která zde žila v letech 1531 - 1574. Rodný dům této děvečky prohlášené roku 1930 za svatou se nachází v ulici Carrer Rectoría. V blízkosti rodného domku Cataliny se u gotického farního kostela Sang Bartomeu nachází Catalinin pomník. Její sochy však lze spatřit v kostelech po celém ostrově.
Farní kostel a především proslulý kartuziánský klášter Sa Cartuja tvoří dominantu města. Klášter byl původně královskou rezidencí, ale od roku 1399 sloužil jako klášter. Jeho dnešní podoba i podoba staré klášterní lékárny pochází z 18. století. V roce 1835 byl zdejší klášter zrušen a některé mnišské cely byly prodány jako byty, které tvořilo apartmá se třemi pokoji a soukromou zahradou s výhledem do okolí. Ve dvou z těchto cel strávili šest deštivých týdnů v zimě na přelomu let 1838 – 1839 francouzská spisovatelka Aurore Dupinová, provdaná baronka Dudevantová, známá pod uměleckým jménem George Sandová, a její milenec Fryderik Chopin. Chopin byl v té době nemocný a Sandová pohrdala zdejšími obyvateli, kteří o ní také neměli příliš velké mínění, protože nosila kalhoty, kouřila, opustila manžela a žila s cizím mužem. Sandová pak ve své knize Zima na Majorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje...
Právě díky Sandové a Chopinovi se Valldemossa tak proslavila a každoročně jí navštěvuje asi 300.000 návštěvníků a poutníků, aby si prohlédli místo, kde oba umělci pobývali. Ačkoli dnes již nikdo neví, zda byli ubytování v cele číslo 2 nebo 4, slouží tyto prostory jako muzeum. Je možné zde spatřit Chopinův klavír, knihy, posmrtnou masku, obrazy, originální rukopisy a notové záznamy.
K vidění je zde kromě farního kostela a bývalého kláštera také jídelna pro hosty (mniši se stravovali ve svých celách), knihovna a mnišská lékárna se sbírkou sklenic z 18. století.
V kulturním centru Costa Nord de Valldemossa, které bylo založeno Michaelem Douglasem, se možné se seznámit s přírodou severozápadu Mallorky a životem arcivévody Ludvíka Salvátora. Také se zde pořádají hudební představení. V paláci Palau de Rei Sanxo, pojmenovaném po mallorském králi Sancovi, se vzácným vybavením je možné vyslechnout klavírní koncert. Každý rok v červenci a srpnu se ve Valldemosse koná Chopinův festival.
Valldemossu proslavily také cocas de patata, tedy bramborové koblihy. Prodávají se v každé zdejší pekárně a mnozí Mallorčané sem za nimi jezdí o víkendech.
K Valldemosse patří také rybářská vesnička s přístavem Port de Valldemossa. Je přístupný po odbočce ze silnice C-710. Silnička vedoucí do přístavu je asi 6 – 7 kilometrů dlouhá, velmi klikatá a úzká. V zátoce se kromě přístavu nachází také malá a romantická pláž Cala de Valldemossa s hrubým pískem a kameny chráněná vysokými skalními stěnami.
Z roku 1648 pochází drobná poustevna Els Ermitans nacházející se asi 3 kilometry severně od Valldemossy nedaleko silnice do městečka Deiá. Poustevnu dodnes obývají eremité, kteří dodržují přikázání svatého Antonína a Pavla. Od poustevny je nádherný výhled na moře a pobřeží.