Švýcarsko - Davos
Davos, rétorománsky nazývaný Tavau, je město ležící ve švýcarském kantonu Graubünden v okrese Prättigau. Město leží ve Švýcarských Alpách v údolí řeky Landwasser na rozhraní Albuly a Plessurských Alp v nadmořské výšce 1.560 metrů nad mořem, což ho činí nejvýše položeným městem v Evropě. Zaujímá rozlohu 254,5 kilometrů čtverečních, díky čemuž je největším městem Švýcarska. Obec Davos se sestává z částí Davos-Dorf, Davos-Platz, Frauenkirch, Glaris a Monsteinand a vesniček Laret, Wolfgang, Clavadel, Spina, Flüela, Dischma a Sertig. Město má přes 11.000 obyvatel, z nichž většina mluví rétorománsky. Co do počtu obyvatel je Davos druhým největším městem kantonu Graubünden.
Oblast dnešního města byla osídlena Rétoromány již v době vrcholného středověku. První osada je zde zmiňována již roku 1160. Další zmínka o obci Tavaus pochází z roku 1213. Okolo roku 1280 dovolili baroni z Vazu německy mluvícím Walserským kolonistům, by se zde usadili a udělili jim četná práva, takže město se postupně stalo jejich hlavním sídlem na území východního Švýcarska. V letech 1280 – 1285 proběhla výstavba kostela St. Johann, tedy sv. Jana Křtitele. V 15. století byl kostel přestavěn. Roku 1436 zde byla založena Liga deseti jurisdikcí. Roku 1564 byla postavena radnice.
V polovině 19. století mannheimský lékař Alexander Spengler objevil příznivé účinky zdejšího mikroklimatu a založil zde sanatorium, které se specializovalo na plicní onemocnění a léčbu tuberkulózy. Roku 1860 byla postavena první lanovka, která sem přivedla první turisty. První zimní návštěvníci zde pobývali v zimě roku 1865. Zimu roku 1880 zde strávil léčbou tuberkulózy skotský spisovatel Robert Louis Stevenson. Roku 1890 byla do Davosu zavedena železnice, která je dnes známá jako Rhétská dráha. Davos byl také významným centrem bruslení a místní stadion Davos Eisstadion byl místem konání mnoha mezinárodních závodů a mistrovství. Roku 1898 zde Peder Østlund překonal čtyři rekordy. V roce 1899 byla otevřena nová ledová bruslařská plocha, na níž se v témže roce konalo Mistrovství světa v krasobruslení a evropské rychlobruslařské soutěže. Rozvíjelo se i lyžování – v témže roce byla uvedena do provozu lanovka na Schatzalp a došlo na výstavbu sáňkařské dráhy. Britský spisovatel Arthur Conan Doyle o zdejším lyžování napsal roku 1899 článek.
Během roku 1900 zavítalo do Davosu asi 700.000 návštěvníků. Roku 1913 byl Davos dějištěm jediného Evropského mistrovství v bandy, což je míčový sport hraný obdobně jako lední hokej. Roku 1926 byl Davos dějištěm Mistrovství Evropy v ledním hokeji. V roce 1934 byly uvedeny do provozu první lyžařské vleky. V roce 1935 se v Davosu konalo Mistrovství světa v ledním hokeji, na kterém švýcarské mužstvo získalo stříbrné medaile. S rostoucím turismem rostla i potřeba ochrany návštěvníků, takže roku 1936 byla na vrcholu 2.662 metrů vysoké hory Weissfluhjoch postavena laboratoř, která zkoumala vlastnosti sněhové pokrývky. V letech 1936 – 1938 se Davos stal předlohou pro několik děl německého expresionistického malíře Ernsta Ludwiga Kirchnera. Roku 1942 byl v Davosu založen Institut pro výzkum sněhu a lavin – ISLF. Svého vrcholu dosáhl Davos v 70. a 80. letech 20. století, kdy bylo na vrcholu provozování zimních sportů a Davos byl jednou z hlavních turistických lokalit.
Centrum náměstí se nachází v oblasti Davos-Platz na křižovatce nejvýznamnější davoské ulice Promenade a ulice Oberwiesstrasse. Nachází se zde kostel sv. Jana Křtitele i městská radnice z roku 1564, v níž najdeme italsko-renesanční sál Grosse Stube. Nedaleko se v ulici Promenade nachází také muzeum zimních sportů Wintersportmuseum Davos. Na ulici Promenade najdeme i muzeum hraček s exponáty až z 18. století, nebo muzeum malíře Ernsta Ludwiga Kirchnera.
V současné době je Davos především významným zimním letoviskem. Na východní svahy se lze dostat přímo z Davos-Platz do areálu Jakobshorn. Z Davos-Dorf pak na západní svahy vyráží pozemní lanovka na Weissfluhjoch do oblasti Parsenn. Součástí lyžařské oblasti Davos-Klosters jsou také oblasti Madrisa, Pischa a Rinerhorn, přičemž všechny areály jsou propojeny pomocí skibusů. Celá oblast nabízí 320 kilometrů sjezdovek všech možných stupňů obtížnosti. Lyžařské terény v okolí Davosu jsou i častým dějištěm závodů Světového poháru v alpském lyžování nebo v běhu na lyžích.