Nizozemsko - Rotterdam
Rotterdam je druhé největší město v Nizozemsku. Leží v provincii Jižní Holandsko, zaujímá rozlohu 319 kilometrů čtverečních a má přes 600.000 obyvatel.
První písemné zprávy o osídlení oblasti dnešního města pocházejí z 9. století.
Roku 1150 byla oblast postižena povodní a původní obyvatelstvo oblast opustilo.
Postupně byly stavěny hráze a přehrady. Jedna z nich na malé řece Rotte, která dala městu jméno. Rotterdam byl založen kolonizátory na pravoúhlém půdorysu roku 1230.
V roce 1340 získal Rotterdam městská práva a roku 1350 již byl pomocí kanálů spojen s dalšími městy.
Roku 1563 byla velká část města postižena požárem. Trvalo desítky let, než se město z pohromy vzpamatovalo.
V 17. století už byl Rotterdam druhým nejvýznamnějším centrem obchodu v celém Nizozemsku.
V 19. století se začal rozvíjet průmysl a v důsledku rozsáhlé výstavby byla zbořena řada historických budov. Již v roce 1898 zde byl postaven první mrakodrap. Měřil 5 metrů a byl nejvyšší stavbou Evropy.
Ve 20. letech 20. století byla v severní části města u kanálu Delfshavense Schie postavena továrna Van Nellefabriek. Za 2. světové války byla roku 1940 většina města zničena při německých náletech. Při následné výstavbě byla zbudována řada výškových budov. Roku 1960 byla při příležitosti výstavy Floriade postavena vyhlídková věž Euromast. O 10 let později byla zvýšena o 85 metrů. V 70. letech započala výstavba obytných kostek Kijk-Kubus a postupně pokračovala až do roku 1984. V roce 1996 byl postaven most Erasmusbrug.
Až do roku 2004, kdy byl předstižen Šanghají, byl Rotterdam největším přístavem světa. V současnosti je největším evropským přístavem. Roku 2014 byla Van Nellefabriek zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V témže roce byla slavnostně otevřena budova Markthal.
Významnou rotterdamskou stavbou je Van Nellefabriek, tedy továrna Van Nelle. Její stavba byla zahájena ve 20. letech 20. století a dokončena roku 1931. Jejím autorem je architekt Leendert van der Vlugt. Hlavní stavba je dlouhá 23 metrů a široká 19 metrů, nejvyšší budova má 8 pater. V továrně se vyráběl čaj, káva a tabák, později také instantní potraviny, rýže a žvýkačky. Při nákladné rekonstrukci byla přebudována na kulturní a komerční centrum, nacházejí se zde kanceláře i prostory pro společenské akce.
Moderních staveb najdeme v Rotterdamu celou řadu. Vyhledávaná je například 185 metrů vysoká vyhlídková věž Euromast ve tvaru lodního stěžně. Byla postavena roku 1960 a měřila 107 metrů, ale roku 1970 byla o 85 metrů zvýšena. Ve výšce 100 metrů má restauraci.
Vyhledávaný je také 802 metrů dlouhý most Erasmusbrug z roku 1996 nebo komplex 38 obytných krychlí Kijk-Kubus, zvaných také Kubuswoningen. V jedné z kostek se nachází muzeum. Další moderní stavbou je Markthal. Je o velkou skleněnou budovu ve tvaru koňské podkovy, ve které se nacházejí byty i restaurace. Budova zároveň slouží jako střecha pro rotterdamskou tržnici.
V Rotterdamu najdeme řadu muzeí. Nejvíce jich je soustředěno v Museumparku. Nachází se zde Museum Boijmans van Beuningen, což je druhé největší nizozemské muzeum umění, Chabot Museum, Kunsthal Rotterdam, Nederlands Architectuurinstituut, Nederlands fotomuseum, Tent nebo Witte de With. U přístavu se nachází Námořní muzeum s expozicemi o historii zdejšího přístavu.
Jihovýchodně od města se nachází větrné mlýny Kinderdijk, které jsou zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.